Order of Battle 1st Airlanding Brigade


--> ABBREVIATIONS

1st AIRLANDING BRIGADE AND ATTACHED UNITS-CO Brigadier P.H.W.Hicks DSO MC
      Deputy CO-Colonel H.N. Barlow
      BM-C.A.H.B. Blake
      RAMC Medical Section-1 other rank
      REME No.1 Light Aid Detachment-
      PROVOST No.3 Section-Lieutenant F.L. Hortom
      Intelligence Corps Section-Lieutenant W.R. Burns + 1 other Rank
      Brigade Signals "L" Section)-Captain S.L. Blatch
      DAAQMCaptain D.H. Robson
      Staff CaptainCaptain E.A. Moy-Thomas
      BRASCOCaptain L.A.C. Lockyer
      Liaison Officer 2nd South StaffordsLieutenant G.N. Austin
      Liaison Officer 7th Bn KOSBLieutenant J. Clark
      Commander Brigade Defence PlatoonLieutenant A.R. Thomas
      Defence Platoon Sergeant MajorW.O.II  J. Jeffries

   2nd Battalion South Staffordshire Regiment HQ-CO Lieutenant-Colonel Derek McCardie
      2 I/CMajor J.C. Commings
      AdjutantCaptain J.F.K. Chapman
      Ass. AdjutantLieutenant R.H. Schwarz
      RSMW.O.I   D.R. Slater
      Intelligence OfficerLieutenant D.G. Longden
      RAMC Regimental Medical Officer-Captain B. Brownscombe + 13 other ranks
      ChaplainCaptain Reverend A.A. Buchanan

   Headquarters CompanyOC Major J.M. Simonds
      CSMW.O.II  F.A. Bluff
      Commander Signals PlatoonLieutenant H.H.L. Cartwright
      Commander CarriersLieutenant A. Godfrey
      Commander Pioneer PlatoonLieutenant E.F. Walters

   Support CompanyOC Major J.S.A. Buchanan
      2 I/CCaptain B.W.H. Hingston
      Commander Mortar groupCaptain A.H. Willcocks
      Commander No1 Mortar PlatoonLieutenant J. Reynolds
      Commander No2 Mortar PlatoonLieutenant L. Withers
      Commander Medium Machine Gun group
      Commander No1 Pln. Medium Machine Gun groupLieutenant C.J. MacDonnell
      Commander No2 Pln. Medium Machine Gun groupLieutenant W.A. Harvie
      Commander Anti Tank GroupCaptain J.C. Woodward
      Commander No1 Pln. Anti Tank GroupLieutenant E.H.D. Butler
      Commander No2 Pln. Anti Tank Group

   A CompanyOC Major T.B. Lane
      2 I/CCaptain J.B. McCooke
      CSMW.O.II  V. Williams
      No. 7 PlatoonLieutenant W.C. Whitnall
      No. 8 PlatoonLieutenant A.E. Barker
      No. 9 PlatoonLieutenant R.A. Barrett
      No. 10 PlatoonLieutenant G.W. Glassborow
              - Sergeant Norman Howes

   B CompanyOC Major R.H. Cain VC
      2 I/CCaptain R.S. Foot
      CSMW.O.II   W. Robinson
      No. 11 PlatoonLieutenant K.D. Taylor
      No. 12 PlatoonLieutenant J. Sharp
      No. 13 PlatoonLieutenant C. Norwood
      No. 14 PlatoonLieutenant G. Dupenois
      AttachedJ.J.M. MacDonald(Canloan)

   C CompanyOC Major P.R.T. Wright
      2 I/CCaptain J.R. Dickens
      CSMW.O.II  D.A. Godfrey
      No. 15 PlatoonLieutenant P.H. Turner
      No. 16 PlatoonLieutenant P.B. Evans
      No. 17 PlatoonLieutenant D.K. Edwards
      No. 18 PlatoonLieutenant J. Badger

   D CompanyOC Major J.E. Philip
      2 I/CCaptain E.M. Wyss
      CSMW.O.II  R. Bowditch
      No. 19 PlatoonLieutenant A.E. Bowstead
      No. 20 PlatoonLieutenant J.E. Hardman-Mountford
      No. 21 PlatoonLieutenant E. Roebuck
      No. 22 PlatoonLieutenant J.E. Erskine

   7th Battalion King's Own Scottish Borderers-Lieutenant-Colonel Robert Payton-Reid DSO
      2 I/CMajor J.S.A. Coke
      AdjutantCaptain D. Clayhills
      RSMW.O.I  W.M.L. Lamb
      Intelligence OfficerLieutenant A. MacKenzie
      Liaison Officer
      Loading OffcierLieutenant R.F. Wilson
      RAMC Regimental Medical Officer-Captain B. Devlin + 10 other ranks
      ChaplainCaptain Reverend J.J. Morrison

   Headquarters CompanyOC Major A.V. Cochran
      CSMW.O.II  O.W. Drummond
      Commander Signals PlatoonLieutenant W.J.M. Lamond
      Commander Pioneer PlatoonLieutenant J. Chrystal

   Support CompanyOC Major H.R. Hill
      CSMW.O.II  L.J. Stayton
      Commander Mortar groupCaptain G.W. Steer
      Commander No1 Mortar PlatoonLieutenant C.M. Pelissier
      Commander No2 Mortar PlatoonLieutenant A.K. Crighton
      Commander Medium Machine Gun groupCaptain J.W. Coulthard
      Commander No1 Medium Machine Gun PlatoonLieutenant A.W. Robbertson-Durham
      Commander No2 Medium Machine Gun PlatoonLieutenant T.E. Donaldson
      Commander Anti Tank GroupCaptain R. Bannatyne
      Commander No25 Pln. Anti Tank PlatoonLieutenant A. Hanna
      Commander No26 Pln. Anti Tank PlatoonLieutenant A.D.L. Sharples

   A CompanyOC Major R.G. Buchanan
      2 I/CCaptain J.F. McCourt
      CSMW.O.II  W. Henderson
      No. 1 PlatoonLieutenant L. Kane
      No. 2 PlatoonLieutenant D.A. Cameron
      No. 3 PlatoonLieutenant G.S. MacDonald
      No. 4 PlatoonLieutenant J.H. Strang

   B CompanyOC Major M.B. Forman
      2 I/CCaptain J.S. Dundas
      CSMW.O.II  F. Boddell
      No. 5 PlatoonLieutenant A.D.M. Murray
      No. 6 PlatoonLieutenant E.R.E. Carter
      No. 7 PlatoonLieutenant C. Doig
      No. 8 PlatoonLieutenant C.J. Ashley

   C CompanyOC Major G.M. Dinwiddle
      2 I/CCaptain J.S. Livingstone
      CSMW.O.II  W. Buchanan
      No. 9 PlatoonLieutenant A.R. Hunter
      No. 10 PlatoonLieutenant A.E.F. Wayte
      No. 11 PlatoonLieutenant M.L. Kaufmann
      No. 12 PlatoonLieutenant J.W. Taylor

   D CompanyOC Major C.G. Sherriff DSO
      2 I/CCaptain G.C. Gourlay
      CSMW.O.II  J. Swanston
      No. 13 PlatoonLieutenant J.M. Hunter
      No. 14 PlatoonLieutenant W.G. Beddoe
      No. 15 PlatoonLieutenant A.E. Kipping
      No. 16 PlatoonLieutenant P.B. Mason

   1st Battalion Border Regiment HQ-Lieutenant-Colonel Tommy H. Haddon
      2 I/CMajor H.S. Cousens
      AdjutantCaptain C.M. Douglas
      Intelligence OfficerLieutenant R.C. Hope-Jones
      Liaison OfficerLieutenant D.H. Skilton
      RAMC Regimental Medical Officer-Captain J.Graham-Jones + 13 other ranks
      ChaplainCaptain Reverend J.J. Rowell

   Headquarters CompanyOC Major D.R.L. Morrisey
      CSMW.O.II  L.S. Fielding
      Commander Signals PlatoonLieutenant J.S.D. Hardy
      Instructor APTCW.O.II  F. Connett
      Commander Pioneer PlatoonLieutenant A.H. Cox

   Support CompanyOC Major R.H. Stewart
      2 I/CCaptain Thomas Wood Ingram Cleasby
      CSMW.O.II  N. Ursell
      Commander Mortar groupCaptain H.B. Ingram
      Commander No23 Mortar PlatoonLieutenant M.R. Holman
      Commander No24 Mortar PlatoonLieutenant G.B. Coulthart
      Commander Medium Machine Gun groupCaptain Thomas Wood Ingram Cleasby
      Commander No27 Medium Machine Gun PlatoonLieutenant J. Tate
      Commander No28 Medium Machine Gun PlatoonLieutenant J.S.G. McCartney
      Commander Anti Tank GroupCaptain R.M.A. Reese
      Commander No25 Pln. Anti Tank PlatoonLieutenant J.A. Howe
      Commander No26 Pln. Anti Tank PlatoonLieutenant E.S. Newport

   A CompanyOC Major T.E. Montgomery
      2 I/CCaptain B. Wilson
      CSMW.O.II  F.A. Grimshaw
      No. 7 PlatoonLieutenant P. Baillie
      No. 8 PlatoonLieutenant T.W. Aasen
      No. 9 PlatoonLieutenant R.H. Coulston
      No. 10 PlatoonLieutenant E.F. Scrivener

   B CompanyOC Major T.W.W. Armstrong
      2 I/CLieutenant W.P. Stott
      CSMW.O.II  A.B. McGladdery
      No. 11 PlatoonLieutenant S. Barnes
      No. 12 PlatoonLieutenant A.R. Royall
      No. 13 PlatoonLieutenant J.A. Wellbelove
      No. 14 PlatoonSergeant T. Watson

   C CompanyOC Major W. Neill DSO
      2 I/CCaptain W.G. Welch MC
      CSMW.O.II  G.H. Stringer
      No. 15 PlatoonLieutenant P.G. Boville
      No. 16 PlatoonLieutenant G.W. Comper
      No. 17 PlatoonLieutenant R.C. Crittenden
      No. 18 PlatoonLieutenant A.D. Roberts

   D CompanyOC Major C.F.O. Breese DSC
      2 I/CCaptain W.K. Hodgson
      CSMW.O.II  H. Thyer
      No. 19 PlatoonLieutenant J.K. Bainbridge
      No. 20 PlatoonLieutenant A.T. Green
      No. 21 PlatoonLieutenant P.S. Holt
      No. 22 PlatoonLieutenant G.E.T. Brown

   1st Airlanding Light Battery RAMajor Arthur P. Norman-Walker

181 Airlanding Field Ambulance-Co Lieutenant-Colonel A.T. Marrable(67301)
  2 I/CMajor S.M. Frazer
  RSMW.O.I  L.H. Bryson
  Specialist SurgeonMajor G. Rigby-Jones(216228)
  General Duties SurgeonCaptain C.C.M. James
  Section Officer Captain C.A. Simmons(250323)
  Section Officer Captain J.C. Taylor(1040006)
  Section Officer Captain J.T. Doyle(270898)
  Sergeant MajorW.O.II  J. Atlee
  AnaesthesistCaptain G.B.D. Scott(252336)

- Attached Captain Reverand J.D. Benson (RACD)
- Attached Captain P. Griffin(131158) & 1 Corporal Army Dental Corps

   9th Airborne Field Company Royal Engineers No 1 Platoon-Captain R.B. Binyon
     Att. 261st Field Park Coy RE-Lance Corporal Potter
     Att. 261st Field Park Coy RE-Lance Corporal Underwood
     Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Diamond
     Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Belcher
     Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Bryant
     Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Boden
     Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper McFarlane
     Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Page
     Att. 261st Field Park Coy RE-Driver J.W. Clark

  250th Company RASC 3rd Para Platoon & 3rd Jeep Section
      - Captain W.V.A. Gell
      - 2nd/Lieutenant L.E.D. Daniels