Order of Battle 1st Parachute Brigade


--> ABBREVIATIONS

1st PARACHUTE BRIGADE AND ATTACHED UNITS-CO - Brigadier G.W. Lathbury/ Brigade Major Tony Hibbert
   Deputy Assistant Adjutant Quartermaster - Major C.D. Byng-Maddick
   RAMC Medical Section-Captain D. Wright Att. to Brigade HQ
   REME No.3 Light Aid Detachment
   PROVOST No.1 SectionLieutenant W.D. Morley
   Intelligence Corps SectionCaptain W.A. Taylor + 4 Ranks
   GSO (Air)Captain C.R. Miller
   Staff CaptainCaptain B.W Briggs
   2 I/CLieutenant J.B. Cairns
   Liaison Officer 2nd Para BnLieutenant A. Roberts
   Liaison Officer 3rd Para BnLieutenant H.S. Dean
   CO Defence PlatoonLieutenant J.P. Barnett
   Brigade Signals "J" Section-Captain W.J. Marquand

   1st Battalion Parachute Regiment HQ-Lieutenant-Colonel David T. Dobie DSO
      2 I/CMajor J.C. Bune
      AdjutantCaptain P.N. Groves
      Intelligence OfficerLieutenant V.A. Britneff
      CO 1st Glider PartyLieutenant L.A. Curtis
      CO 2nd Glider PartyLieutenant A.T. Turrell
      ChaplainCaptain Reverend R.T. Watkins
      RSMW.O.I H.A. Eatwell
      AttachedLieutenant Leo Jack Heaps MC(Canadian)
      1st Airlanding Anti-Tank Battery RA A-Troop-Lieutenant E.E. Clapham(6 pounders)
      RAMC Regimental Medical Officer-Captain A. Percival + 17 other ranks

      SUPPORT CompanyOC Captain J.A.E. Davies
         CSMW.O.II E.G.B. Martin
         QuartermasterLieutenant T. Brown
         RQMSW.O.II J.R. Nicholson
         Commander Assault PlatoonLieutenant W.J.F. Sutton
         Commander Signals PlatoonLieutenant J.J. Lasenby
         Commander Mortar PlatoonLieutenant G.E. Guyon
         Commander Medium Machine Gun PlatoonLieutenant J. Gardiner
      R CompanyOC Major J. Timothy
         2 I/CCaptain P. Mansfield
         CSMW.O.II J. Whitley
         No. 1 PlatoonLieutenant F.H. Greenhalgh
         No. 2 PlatoonLieutenant G. Kilmartin
         No. 3 PlatoonLieutenant R.A. Halstead MC
      S CompanyOC Major R.L. Stark MC
         2 I/CCaptain J.C. O'Sullivan
         CSMW.O.II L.E. Oxley
         No. 5 PlatoonLieutenant B.J. Gick
         No. 6 PlatoonLieutenant R.A.J. Bingley
         No. 7 PlatoonLieutenant R.H.B. Feltham
      T CompanyOC Major C. Perrin-Brown MC DSO
         2 I/CCaptain J.A.D. Richey
         CSMW.O.II A.J. King
         No. 9 PlatoonLieutenant J.T. McFadden
         No. 10 PlatoonLieutenant E.J. Davies MC
         No. 11 PlatoonLieutenant J.E. Hellingoe

   2nd Battalion Parachute Regiment HQ-Lieutenant-Colonel John D. Frost DSO MC
      2 I/CMajor D.W. Wallis
      AdjutantCaptain D.W. McLean
      Intelligence OfficerLieutenant C.D. Boiteaux-Buchanan
      Liaison Officer2nd Lieutenant J.S.C. Flavell
      Medical OfficerCaptain J.W. Logan
      ChaplainCaptain B.M. Egan MC
      RSMW.O.I G.A. Strachan
      1st Airlanding Anti-Tank Battery RA B-Troop-Lieutenant B. McFarlane(6 Pounders)
      RAMC Regimental Medical Officer-Captain J.W. Logan + 15 other ranks
      1st Divisional Field Park RAOC Advance Party-2 I/C Captain B.V. Manley
      1st Divisional Field Park RAOC Advance Party-Staff Sergeant H. Walker
      1st Divisional Field Park RAOC Advance Party-Private E.V.B. Mordecai
      1st Divisional Field Park RAOC Advance Party-Private Pugh
      1st Divisional Field Park RAOC Advance Party-Private McCarthy
      1st Divisional Field Park RAOC Advance Party-Private Heaney

      HQ CompanyOC Major F.R. Tate
         CO Signals PlatoonLieutenant J.G. Blunt
         Administration OfficerLieutenant J.T. Ainslie
         Administration OfficerLieutenant A.L. Tannenbaum
         CSMW.O.II J.E. Bishop

      A CompanyOC Major A.D. Tatham-Warter
         2 I/CCaptain A.M. Frank MC
         CSMW.O.II D. Meads
         No. 1 PlatoonLieutenant R.A. Vlasto
         No. 2 PlatoonLieutenant J.H. Grayburn VC
         No. 3 PlatoonLieutenant A.J. McDermont
      B CompanyOC Major D.E. Crawley
         2 I/CCaptain F.K. Hoyer-Millar
         CSMW.O.II W.W. Scott
         No. 4 PlatoonLieutenant R.H. Levien
         No. 5 PlatoonLieutenant C.M. Stanford
         No. 6 PlatoonLieutenant P.H. Cane
      C CompanyOC Major Victor Dover MC
         2 I/CCaptain R.E. Morton
         CSMW.O.II D.R. Tasker
         No. 7 PlatoonLieutenant D.E.C. Russell
         No. 8 PlatoonLieutenant I.A. Russell
         No. 9 PlatoonLieutenant P.H. Barry
      SUPPORT CompanyOC Captain S.C. Panter
         Commander Mortar PlatoonLieutenant R.B. Woods
         Commander Medium Machine Gun PlatoonLieutenant J.H.A. Monsell
         Commander Assault PlatoonLieutenant D.M. Douglas

   3rd Battalion Parachute Regiment HQ-Lieutenant-Colonel John Fitch
      2 I/CMajor A. Bush
      RSMW.O.I J.C. Lord
      AdjutantCaptain E.W. Seccombe
      Intelligence OfficerLieutenant A.P. Vedeniapine
      Liaison OfficerLieutenant W.A. Fraser
      ChaplainCaptain Reverend E.L. Philips
      1st Airlanding Anti-Tank Battery RA C-Troop-Lieutenant E.E. Shaw(6 Pounders)
      RAMC Regimental Medical Officer-Captain J. Rutherford + 17 other ranks

   HQ CompanyOC Major J.I. Houston
      Instructor APTCW.O.II E. Innes
      CSMW.O.II J. Seeckts
      Commander Assault PlatoonLieutenant H.D. Burwash MC
      Commander Signals PlatoonLieutenant J. Pryce
      Commander Mortar PlatoonLieutenant J. Gillespie
      Commander Medium Machine Gun PlatoonLieutenant M.J. Dickson

      A CompanyOC Major M.W. Dennison
         2 I/CCaptain R.M.D. Thessiger
         CSMW.O.II A. Watson
         No. 1 PlatoonLieutenant R.M. Bussell
         No. 2 PlatoonLieutenant A.R. Baxter
         No. 3 PlatoonLieutenant B.P. Ash
      B CompanyOC Major A.P.H. Waddy
         2 I/CCaptain G.R. Dorrien-Smith
         CSMW.O.II R. Allen
         No. 4 PlatoonLieutenant E.A. James
         No. 5 PlatoonLieutenant J.A.S. Cleminson
         No. 6 PlatoonLieutenant G.T. Hill
      C CompanyOC Major R.P.C. Lewis
         2 I/CCaptain W.H.F. Robinson
         CSMW.O.II A. Day
         No. 7 PlatoonLieutenant P.L. Hibburt
         No. 8 PlatoonLieutenant G.M. Infield
         Pvt Belshaw
         Pvt Palmer?
         Pvt J. Harper
         Pvt Lennon
         Lt Cpl Roberts
         Pvt Sully
         Pvt Easton
         Pvt Vince
         Pvt George Kay
         Pvt P. Cook
         Pvt Smallman
         Lt Cpl Newbury
         Pvt Clark
         Cpl Camp
         Pvt Mann
         Pvt Biggins
         Cpl A. Howes
         Pvt Hammond
         Lt Cpl R. Meen
         Pvt Stanilus
         Pvt Timothy
         Lt Cpl Smith
         Pvt Penderleith
         Pvt Aldridge
         Lt Cpl MacDonald
         Sgt A. McCandish
         Sgt H. Callaghan
         Sgt R. Barstow
         Lieutenant G.M. Infield
         Sgt V. Lumb
         Sgt C. Storey
         Cpl Sharpe
         Pvt H. Webber
         Pvt Terry
         Pvt Elliot
         No. 9 PlatoonLieutenant L.W. Wright

   1st Airlanding Anti-Tank Battery RA-Battery Cmd. - Major W.F. Arnold
      BCCaptain N. McLeod
      BCCaptain A.D. Jones
      BSMSergeant Gentles
      1st Airlanding Anti-Tank Battery RA P-Troop(Brigade Reserve)-Lieutenant J. Casey(17 Pounders)
      1st Airlanding Anti-Tank Battery RA D-Troop(Divisional Unit)-Lieutenant R. Ingram-Johnson(17 Pounders)

16 Parachute Field Ambulance-Co Lieutenant-Colonel E. Townsend MC(107206)
  2 I/CMajor R.R. Gordon(94268)
  RSMW.O.I  E.W. Brock(
  Specialist SurgeonMajor C.J. Longland(236049)
  General Duties SurgeonCaptain A.W. Lipmann-Kessel(227647)
  Section Officer 1st Para Brigade HQCaptain C.E.C. Wells(287897)
  Section Officer 1st Para BnCaptain S.L. Kaye(246299)
  Section Officer 2nd Para BnCaptain J.H.O. Tobin(263549)
  Section Officer 3rd Para BnCaptain J.H. Keesey(199991)
- Attached Captain Reverand D. McGowan(RACD)
- Attached Captain D.H. Ridler(104446) & 1 Corporal Army Dental Corps

   3rd Airlanding Light Battery RA-Major D.S Munford

   1st Parachute Squadron Royal Engineers-Major D.C. Murray MC
        2 I/C -Captain C.G. Cox
        SSM -J. Banerman
        HQ TroopLieutenant D.R. Hindley
          A-TroopCaptain E.M. Mackay
          B-TroopCaptain T.V. Livesay
          C-TroopCaptain S. George MC
        Att. 261st Field Park Coy RE-Sergeant Flower
        Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Greenwood
        Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper L.T. Anderson
        Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Battersby
        Att. 261st Field Park Coy RE-Sapper Collins
        Att. 261st Field Park Coy RE-Driver Cooksley

   1st Airborne Reconnaissance Squadron-Major Freddie Gough
        2 I/CCaptain D. Allsop
        AdjutantCaptain C. Costeloe
        SSMW. Meadows
        RAMC Regimental Medical Officer-Captain T.D.V. Swinscow + 3 other ranks
        Spt TroopLieutenant J.A. Christie
        HQ TroopCaptain H.A. Platt
          A-TroopCaptain M.W. Grubb
          C-TroopCaptain J.A. Hey
          D-TroopCaptain J.R. Park
      Overall Other namesTrooper Bill Bateman
      Overall Other namesTrooper Jack Watson
      Overall Other namesTrooper Arthur Barlow

  9th Airborne Field Company Royal Engineers No 3 Platoon-Captain M. Heggie

  250th Company RASC 1st Para Platoon & 1st Jeep Section
      - Captain J.L. Cranmer-Byng
      - Lieutenant J.T. Grice