Order of Battle 1st Airborne Division


--> ABBREVIATIONS

DIVISIONAL UNITS

21st Independent Parachute Company-Major Bob A. 'Boy' Wilson
      2 I/C-Captain R.E. Spivey
      CSM-J. Stewart
      RAMC Regimental Medical Officer-5 other ranks
      No.1 Platoon-Lieutenant H.D. Eastwood
      No.2 Platoon-Lieutenant C.E.K. Speller
      No.3 Platoon-Lieutenant N.H.H. Ashmore

1st Airlanding Light Regiment Royal Artillery-Lieutenant-Colonel W.F.K. "Sheriff" Thompson MBE
   2 I/C Major G.F. de Gex
   Adjutant Lieutenant A.P. Humpries
   RSMJ.S Siely
   Chaplain of the Forces - Reverand S. Thorne
   RAMC Medical Section-Captain V.D.R. Martin
   REME No.5 Light Aid DetachmentCaptain V.D.R. Martin

1st Forward Observation Unit Royal Artillery-Major R. Wight-Boycott(Attached to XXX-Corps)
   2 I/C - Captain A.E. O'Grady
   1st Airlanding Brigade
        Brigade HQ-Captain C.J.S. Macmillan
        Brigade HQ-Captain E.I. Gilman
   1st Battalion Border Regiment - Captain S.B. Birchmore
   1st Battalion Border Regiment - Captain A.E. O'Grady
   2nd Battalion South Staffords - Captain R.G.A. Gow
   7nd Battalion KOSB - Captain J. Langford
   1st Para Brigade HQ - Captain C.O. Kennedy
        1st Para Battalion - Captain W.S. Caird
        2nd Para Battalion - Captain H.S. Buchanan
        3rd Para Battalion - Captain D.C.O. Bowerman
   4th Para Brigade HQ - Captain T.V. Miller
        10th Para Battalion - Captain W.S. Whimster
        11th Para Battalion - Captain J.L. Brown
        156st Para Battalion - Captain R.H. Stevens
   1st Airborne Recce Squadron - Captain W.J. Mallet
   HQ Royal Artillery - Captain C.W. Ikin(CO FOU Signals)

1st Airborne Divisional Signals HQ-CO Lieutenant-Colonel T.G.V. Stephenson OBE
   2 I/C - Major A.J. Deane-Drummond
   AdjutantCaptain Lewis L. Golden
   RSMW.O.I.  W. Potesta
 Attached REME No. 13 Light Aid Detachment

 No. 1 Company
   Divisional HQ "A" Section (Wireless)-Captain J.R. Smyth(204942)
   Divisional HQ "C" Section (Lines)-Lieutenant D.A. Polley(249748)
   Divisional HQ "O" Section (Security)-Captain M.R. Hewitt(77630)
   Divisional HQ "Cypher Officer" Section (Wireless)-Captain G.E. Hemelrijk(234822)
   Divisional HQ "E" Section (1st A/L Lt Reg.)-2nd Lieutenant G.C. Marshall(314634)
   Divisional HQ "F" Section (HQ Royal Artillery)-Lieutenant R.A. Gregg(219712)
   Divisional HQ "P" Section (Ind. Coy)-Sergeant G.I. Patterson(2341501)

 No. 2 Company
   CSMW.O.II  F.H. Clift
   Brigade Signals "J" Section (1st Para Brigade)-Captain W.J. Marquand
   Brigade Signals "K" Section (4th Para Brigade)-Captain A.B. Kenneth
   Brigade Signals "L" Section (1st A/L Brigade)-Captain S.L. Blatch

89th Field Security Section Intelligence Corps-Captain John E. Killick

261 Field Park Company Royal Engineers-
   REME No. 2 Light Aid Detachment
   Partly attached to 1st Parachute Squadron Royal Engineers
   Partly attached to 4th Parachute Squadron Royal Engineers
   Partly attached to 9th Airborne Field Park Company Royal Engineers

HEADQUARTER ROYAL ARMY SERVICE CORPS
CRASC Lieutenant-Colonel M. St John Packe
2nd I/C Major D.G. Clark
AdjutantCaptain J.D. Naylor

250 Light Composite Company RASC
CSMW.O.II  W. Gibbs
   Partly attached to 1st Para Brigade-see there
   Partly attached to 4th Para Brigade-see there
   Partly attached to 1st Airlanding Brigade-see there

93rd Company RASC Heavy Transport

1st Divisional Field Park RAOC(Att. to Div. HQ)-Major Chidgey
   ADOS-Lieutenant-Colonel G.D. Mobbs
   Section Cmdr.-G.E. Jenkins
   Section Cmdr.-Eastwood
   -Sergeant Bannet
   -Corporal Coppenhall
   -Private Hodges
   -Private V. Gibson
   -Private Browning
1st Divisional Field Park RAOC(Att. to 2nd Para Bn)
Ordnance Field Park Detachment
    Officer Cmdr.-Major C.C. Chidgey
    Section Cmdr.-Higham
    Staff Sergeant-R. Wilson
    Sergeant-Plowman
    Corporal-F.W. Grantham
    Corporal-Thompson
    Corporal-Longley
    Private-Horsley
    Private-Pooley
    Private-Wright
    Private-Wynn

1st Divisional Provost Company-Captain W.R. Gray
   RSM-Martin

1st Divisional Workshops REME- Lieutenant A. Butterworth
   AWD-Ron Jordan

9th Airborne Field Company Royal Engineers-OC - Major Jack C. Winchester
   2 I/C-Captain P.H. Wetherill
   Intelligence officerLieutenant E.G. Wise
   CSM-WO II  Cousins

   No 1 Platoon-OC Captain R.B. Binyon
  2 I/CSergeant A.F. Oakey
  Commander 1 SectionCorporal W.C.E. Barber
  Commander 2 SectionCorporal S. Aldridge
  Commander 3 SectionCorporal A.L. Clampitt

   No 2 Platoon-OC Captain E.C. O'Callaghan
  2 I/CLieutenant R.E.J.W. Timmins
  Commander 6 SectionCorporal R.F. Evans
  Commander 7 SectionCorporal A.A. Lancaster
  Commander 8 SectionCorporal W.C. Clifton
   261st Field Park Coy RE-Lance Corporal Potter
   261st Field Park Coy RE-Lance Corporal Underwood
   261st Field Park Coy RE-Sapper Diamond
   261st Field Park Coy RE-Sapper Belcher
   261st Field Park Coy RE-Sapper Bryant
   261st Field Park Coy RE-Sapper Chutham
   261st Field Park Coy RE-Sapper Boden
   261st Field Park Coy RE-Sapper McFarlane
   261st Field Park Coy RE-Sapper Page
   261st Field Park Coy RE-Driver J.W. Clark

   No 3 Platoon-OC Captain M. Heggie
  2 I/CLieutenant J. Steel
  Commander 9 SectionCorporal H. Pink
  Commander 10 SectionCorporal S. Hey
  Commander 11 SectionCorporal L. Raggett
Army Catering Corps-

THE GLIDER PILOT REGIMENT-Colonel George Chatterton
   No. 1 Wing- Under comand of HQ 1st Airborne Division
   No. 1 Wing- Lieutenant-Colonel I.A. Murray DSO
      ChaplainCaptain Reverend G.A.F. Pare

   No. 2 Wing- Under command of 1st Airlanding Brigade
   No. 2 Wing- Lieutenant-Colonel J.W. Place
      ChaplainCaptain Reverend W.R. Chignell

SEABORNE TAIL
   OC-Major R.D. Sellon(KOSB)
   Division HQ-Captain The Hon J.B. Coventry
   1st Para Brigade-Major J.A. Jessop
   4th Para Brigade-Major J.C.H. Ryles
   Airlanding Brigade-Major W.E. Balmer
   Recce Squadron-Captain R.J. Clark
   RASC-Major J.R. Halls
   Light Regiment-Captain A.J.A. Hanhart

JEDBURGH TEAM CLAUDE(Attached to 1st Parachute Brigade)
   Commander Lieutenant Harvey Todd(USA)
   Wireless Operator Sergeant Carl Scott(USA)
   Captain Jacobus Groenewoud(Netherlands)

DUTCH LIAISON OFFICERS(No. 2 Dutch Troop)
   Lieutenant Commander Arnoldus Wolters
   Lieutenant Maarten Knottenbelt